Ogród wertykalny – naturalny trend do nowoczesnych wnętrz

ByDaniel

Ogród wertykalny – naturalny trend do nowoczesnych wnętrz

Czym jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to dekoracyjny element wielu wnętrz, który wprowadza do nich naturalistyczny charakter i odświeża przestrzeń. Są to zielone ściany wykonywane poprzez wysadzenie na nich roślinności, tworzone zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Oprócz właściwości kompozycyjnych aranżacja ta posiada także wiele zalet, do których można zaliczyć zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, filtrację powietrza z zanieczyszczeń i kurzu oraz zmniejszanie temperatury w mieszkaniu. Zaprojektowanie takowej ściany jest niezwykle proste i nie wymaga specjalistycznych zdolności, dlatego każdy miłośnik roślin może pozwolić sobie na tę dekorację we własnym domu.

Gdzie zastosować zielone ściany?

Taka dekoracja idealnie sprawdzi się w industrialnych wnętrzach, w których króluje czerń i drewniane elementy. Wygląda ona imponująco w połączeniu z ceglanymi ścianami oraz delikatnym, żółtym światłem. Wertykalny ogród odznacza się również elegancją w naturalnych, jasnych pomieszczeniach. Kompozycja ta może być zastosowana w salonie, przedpokoju czy sypialni, a dodatkowo będzie dekoracyjnym wykończeniem na zewnątrz budynku.

Jak wygląda proces tworzenia ogrodu wertykalnego?

Do konstrukcji ogrodu potrzebne są elementy, których zadaniem jest podtrzymywanie całości, a także utworzenie przestrzeni dla gleby i doniczek. Należy pamiętać, że zielony ogród zabierze znaczną ilość powierzchni w pomieszczeniu. Pierwszym etapem jest zabezpieczenie ściany przed wilgocią za pomocą folii PCV. Następnie tworzy się kratownicę z metalowych ram, przymocowując ją do powierzchni pionowej. W przygotowanych otworach umieszcza się moduły, a w nich donice z roślinami i odpowiednim podłożem. Wiele osób decyduje się na systemy nawadniania ogrodów wertykalnych, które instaluje się od wewnętrznej strony konstrukcji. Sposób ten pozwala na zmniejszenie ilości zabiegów pielęgnacyjnych, a także dostarcza odpowiednią ilość wody dla roślin, umożliwiając ich prawidłowy rozwój.

Jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie wertykalnych?

Doskonały wybór na zielone ściany stanowią sukulenty, czyli rośliny, które nie potrzebują dużej ilości wody do przeżycia, z uwagi na fakt, iż gromadzą ją w swych tkankach. Do takich gatunków można zaliczyć eszewerie czy rojniki. Oprócz tego warto rozważyć zakup cieniolubnych okazów, rosnących w wilgotnych warunkach. Może być to paprotka, mech lub epipremnum. Dla fanów kwitnących roślin wyjątkowym rozwiązaniem będą stokrotki pustynne, begonie i barwinki. Osoby, które nie mają ręki do kwiatów mogą zdecydować się na ogrody wertykalne wyposażone w sztuczną roślinność. Ich wygląd jest niezwykle naturalny i sprawia wrażenie prawdziwości. Metoda ta odznacza się niższymi kosztami produkcji i brakiem potrzeby pielęgnacji, a jej charakter urozmaici każde wnętrze. Kompozycję ograniczają jedynie pomysły i założenia projektanta.

About the author

Daniel administrator