Ogrody wertykalne – czym są i ich zalety

ByDaniel

Ogrody wertykalne – czym są i ich zalety

Czym są ogrody wertykalne i kim jest ich pomysłodawca:

Jednym ze sposobów dekoracyjnych wnętrz lub elewacji budynków są ogrody wertykalne (https://green-designers.pl/ogrody-wertykalne) i dzieli się je na:

– żywe ściany: składają się z paneli modułowych i specjalnych irygacyjnych konstrukcji

– zielone fasady: pnąca się roślinność, porasta na elementach budowli; korzenie roślinności znajdują się w ziemi

– sztuczne ogrody 

W przypadku żywych, jak i sztucznych ogrodów wertykalnych, możliwości aranżacyjne zielonych obrazów są nieograniczone. Żywe ogrody stanowią naturalny element przyrody, którym możemy otoczyć się w swoim mieszkalnym zaciszu. W przestrzeni publicznej zamkniętej oraz jako urozmaicenie ekosystemów miejskich na zewnątrz, w celu zwiększania ilości zieleni w otaczającym nas środowisku. Głównym założeniem pionowych ogrodów jest to, że metropolia, w której będą znajdować się takie ogrody, będzie ona przyjazna dla środowiska i zwierząt. Żywe ściany wymagają stałej opieki, m.in. podlewanie czy wymiana roślinności.

Sztuczne ogrody wertykalne stworzone są myślą o osobach lubiących otaczającą ich zieleń, ale nie mają np. czasu na dbanie o żywą ścianę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się piękną zielenią bez zmartwień o ich utrzymanie.

Pomysłodawcą takiej formy dekoracji i wsparcia ekosystemów jest Patrick Blanc, francuski botanik. Podczas jednej ze swoich podróży po tropikalnych lasach zobaczył ściany skalne porastające roślinnością niewymagającą dostępu do żyznej gleby. Ten widok był dla niego inspiracją do stworzenia ogrodów wertykalnych w mieście, chcąc pokryć wszechobecny beton i brak zieleni, która oczyszcza powietrze.

Ogrody wertykalne – zalety:

Cząstka natury, jaka może trafić do otoczenia, nie tylko poprawi wystrój, ale przede wszystkim poprawi jakość tlenu. Żywy ogród wertykalny, stosowany we wnętrzu pomieszczenia lub na elewacji, działa jak naturalny filtr, który wyłapuje z powietrza toksyny, kurz i jest również organicznym regulatorem powietrza.

Ogrody umieszczone na elewacji budynku, zapewniają estetykę w wyglądzie, tłumią uliczny hałas, ale stanowią też izolację zimą i latem. Latem zapobiegają nagrzewaniu się ścian, zimą ograniczają ucieczkę ciepła, np. z mieszkania.

Sztuczne ogrody nie wymagają ciągłej pielęgnacji, konserwacji i pozostają zielone cały rok. Sztuczna roślinność, dobrej jakości, będzie odporna na zewnątrz i wewnątrz, co oznacza brak zmartwień o uszkodzenia z powodu warunków atmosferycznych, szkodników czy braku nawodnienia.

Ogrody wertykalne a zdrowie psychiczne

Większość społeczeństwa ciągnie do częstego przebywania w miejscu pełnym natury. Najczęściej są to osoby, które na co dzień żyją zestresowane w miastach, ponadto otacza je w większości sam beton. Brak zieleni w naszym otoczeniu może doprowadzać do niepokoju, a nawet depresji. Przebywanie wśród roślinności, może temu zapobiec, dodatkowo polepszając nastrój, samopoczucie, odprężyć i zredukować stres. Takie same działania będą sprawiać ogrody wertykalne sztuczne.

Dla osób, które nie mają możliwości częstego wyjazdu w naturalne środowisko, pomogą ogrody wertykalne umiejscowione w mieszkaniu, w miejscu pracy czy innym budynku przestrzeni publicznej. Ogrody wertykalne w miejscu pracy zapewnią większą kreatywność i produktywność wśród pracowników. Przy ogrodach żywych zmniejszy się także podatność na alergie, podrażnienie nosa, pieczenie oczu czy senność.

 

About the author

Daniel administrator